Rekuperācijas nozīme un galvenie ieguvumi
|
|
Rekuperācijas sistēmas kļūst arvien nozīmīgākas mūsdienu mājsaimniecībās, jo tās ne tikai nodrošina svaiga gaisa pieplūdi, bet arī palīdz saglabāt siltumenerģiju. Atšķirībā no tradicionālās ventilācijas, kas izvada siltumu kopā ar piesārņoto gaisu, rekuperators izmanto īpašu siltummaini, lai sasildītu ienākošo gaisu ar izejošā siltumu. Tādējādi līdz pat 90% siltuma enerģijas tiek saglabāta telpās, kas ievērojami samazina apkures izmaksas.
Ir būtiski nošķirt rekuperatorus no citām populārām ierīcēm, piemēram, kondicionieriem un siltumsūkņiem. Kondicionieris atdzesē esošo gaisu, taču neveic gaisa apmaiņu, un tā labāka efektivitāte tiek sasniegta, to kombinējot ar centralizētu ventilāciju. Savukārt siltumsūknis var veikt gan gaisa sildīšanu ziemā, gan gaisa dzesēšanu vasarā, taču arī tas nenodrošina gaisa apmaiņu.
Bet, runājot par decentralizētajām ventilācijas iekārtām, pie kurām pieder arī rekuperatori, ir iespējams veidot rekuperatora un kondicioniera „duetu” – iespējams iegādāties iekārtas, kas vasarā palīdzēs telpās saglabāt maksimāli vēsu gaisu (līdz tiem pašiem 90%), paralēli nodrošinot nepieciešamo svaiga gaisa pieplūdi. Ieplūstošais karstais gaiss pirms nonākšanas telpā rekuperatorā tiks atdzesēts uz izplūstošā vēsākā gaisa rēķina, līdz ar ko kondicioniera noslodze un tā patērētās elektroenerģijas daudzums samazināsies.
Rekuperatori atgūst siltumu, kas citādi tiktu zaudēts, palīdzot samazināt apkures izmaksas līdz pat 25-30%. Tas īpaši svarīgi Latvijā, kur ziemas mēnešos apkures izmaksas ievērojami pieaug.
Ar rekuperatoriem tiek uzturēts nemainīgs svaiga gaisa pieplūdums, kas veicina veselīgu mikroklimatu un novērš mitruma, CO₂ un piesārņojuma uzkrāšanos telpās. Tas ir būtiski ne tikai komforta līmeņa paaugstināšanai, bet arī veselības saglabāšanai.
Rekuperatori piedāvā vairākas būtiskas priekšrocības, īpaši decentralizētajās ventilācijas sistēmās. Centralizētā ventilācija prasa plašus instalācijas darbus un sarežģītu gaisa vadu sistēmu, kas var būt dārgi un laikietilpīgi.
Turpretī decentralizētie rekuperatori tiek uzstādīti atsevišķi katrā telpā, ļaujot pielāgot klimatu katrai vietai individuāli. To uzstādīšana ir vienkāršāka un ātrāka, parasti nepieciešams tikai viens sienas caurums un zinātājiem 1-2h. Vēl viena priekšrocība ir ērtāka un efektīvāka tīrīšana, kas atvieglo uzturēšanu un saglabā augstu efektivitāti ilgtermiņā.
Lai veiksmīgi izvēlētos piemērotu decentralizētu rekuperatoru, sākumā svarīgi novērtēt telpu lielumu un tajās pastāvīgi uzturošos cilvēku skaitu, lai noteiktu nepieciešamo gaisa plūsmu. Visbiežāk rekuperatori tiek uzstādīti telpās, kur ikdienā neuzturas vairāk par 10 cilvēkiem, taču iespējami tehniski risinājumi, kas ļauj šīs iekārtas uzstādīt arī lielākās telpās ar lielāku cilvēku skaitu (piemēram, mācību klasēs, biroju telpās u.tml.).
Lai uzzinātu kādu iekārtu nepieciešams tavā telpā aizpildi pieteikumu vai apskati visas iekārtas mūsu interneta veikalā!
Decentralizēti rekuperatori - https://majaelpo.lv/collections/rekuperatori
Centralizēti rekuperatori - https://majaelpo.lv/collections/centralizeta-rekuperacijas-iekarata